• Digitálne, tvorivo zviditeľni učivo

V spolupráci s neziskovou organizáciu MOTÝLIK, n.o. je naša škola spolu so Spojenou školou, Malé Tatry 3, Ružomberok zapojená do 8. ročníka grantového programu e-Školy pre budúcnosť.

Projekt Digitálne, tvorivo zviditeľni učivo  je zameraný na spoluprácu pedagógov obidvoch škôl a výmenu praktických skúseností s využívaním moderných digitálnych technológií. V rámci úvodného workshopu získajú učitelia vzdelávajúci žiakov s viacnásobným postihnutím zručnosti v používaní moderných špeciálnych programov pre alternatívnu komunikáciu - SymWriter a Grid3. Následne budú inovatívnou formou vytvárať žiakom učebné materiály, komunikačné karty, modifikovať literárne alebo náučné texty a podporovať tak ich porozumenie, vyjadrovacie schopnosti a čitateľskú gramotnosť. Vytvorené  materiály si budú učitelia zdieľať prostredníctvom Fb skupiny a tak aj v prípade prerušenia prezenčnej formy vzdelávania v súvislosti s protiepidemiologickými opatreniami bude zabezpečená spolupráca medzi školami. Kontinuálne bude prebiehať mentoring zo strany členov neziskovej organizácie.

Cieľom projektu je výraznou formou zatraktívniť a zefektívniť vzdelávanie žiakov s ťažkým viacnásobných postihnutím, čo práve moderné technológie umožňujú. Očakávaným výstupom je nadobudnutie pozitívnych skúseností s prácou so špeciálnymi programami a šírenie dobrej praxe medzi školami.

Z poskytnutých finančných prostriedkov boli zakúpené notebooky s dotykovou obrazovkou a špeciálne programy pre alternatívnu komunikáciu.  Pedagógovia ich budú využívať pri tvorbe a úprave učebných materiálov ako aj v rámci samotného výchovno-vzdelávacieho procesu.

Trvanie projektu je od decembra 2021 do júna 2022.